środa, 20 stycznia 2016

Załącznik 4. Karty z podsumowaniem lekcji

Zarządzanie czasem w pigułce


Zasada SMART

Jeśli nie wiesz, do jakiego portu płyniesz, żaden wiatr nie jest dobry.
Seneka

Nasze cele muszą być:
Specific: Å›ciÅ›le okreÅ›lone; należy je okreÅ›lać możliwie konkretnie – Czego dokÅ‚adnie chcemy? Kiedy dokÅ‚adnie chcemy to osiÄ…gnąć? Kiedy wyobrażamy sobie, że już to mamy, to co czujemy, widzimy i sÅ‚yszymy?

Measurable: mierzalne; każdy cel musi mieć swój wskaźnik, na podstawie którego bÄ™dzie oceniana jego realizacja – Jakie wyznaczamy sobie kryteria, po których poznamy, że cel zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty? W jaki sposób zmierzymy, czy cel zostaÅ‚ osiÄ…gniÄ™ty? Jak okreÅ›limy, że jesteÅ›my na dobrej drodze do osiÄ…gniÄ™cia celu?

Actionable: wymagajÄ…ce dziaÅ‚ania; cel musi być akceptowany – nie przypisywanie wÅ‚asnych celów innym

Realistic: realne – posiadane zasoby muszÄ… być wystarczajÄ…ce dla realizacji celu

Time lined: okreÅ›lone w czasie; cele powinny posiadać termin wykonania – Kiedy zrealizujemy ostatecznie nasz cel? Kiedy mamy przestać go realizować? Jak czÄ™sto mamy wykonywać prace na rzecz jego realizacji? (konkretnie, np. 2 razy w tygodniu, a nie „czÄ™sto”) Kiedy wykonamy pierwszy krok, aby zacząć ten cel realizować?


Matryca Eisenhowera



































Jak dzięki matrycy zarządzać czasem? Chodzi o to, by możliwie najmniej skupiać się na zadaniach z III i IV ćwiartki, a więcej uwagi poświęcić I i II.


Zasada Pareto 80/20

Zasada Pareta (zasada 80/20 lub 80 na 20) – zasada opisujÄ…ca wiele zjawisk z obszaru ekonomii i zarzÄ…dzania, zgodnie z którÄ… 20% badanych obiektów zwiÄ…zanych jest z 80% pewnych zasobów.

20% klientów przynosi 80% zysków,
20% kierowców powoduje 80% wypadków,
20% powierzchni dywanu przypada na 80% zużycia,
20% materiału zajmuje 80% egzaminu,
20% ubrań nosimy przez 80% czasu,
20% pracowników generuje 80% produktów,
20% tekstu pozwala zrozumieć 80% treści

Zasada pozwala ustalać priorytety oraz ułatwia organizację czasu, przez co osiąga się maksymalne wyniki w minimalnym czasie. Ułatwia też organizację pracy w grupie, zależnie od użyteczności i umiejętności jej członków.





Reguła Parkinsona

Mówi ona, że dana czynność potrwa tyle, ile założymy, że potrwa. Na przykład, jeśli założymy, że zebranie potrwa godzinę, to zwykle trwa ono godzinę.
W przypadku, gdy założony cel zebrania zostanie wcześniej osiągnięty, to potrwa ono do końca zaplanowanego przez nas czasu. Ludzie mają, bowiem tendencję do przedłużania działania, tak abyśmy mogli we własnych oczach wyglądać jak mistrzowie planowania czasu. Teoria ta, dotyczy tylko tych czynności, które sami wykonujemy lub posiadamy na nie wpływ.
Zdarzają się także sytuacje nieprzewidziane, które od nas nie zależą. Ma to przede wszystkim miejsce, gdy zaplanujemy, iż coś potrwa krócej, a trwa dłużej. Przydatna okazuje się w tym wypadku reguła 60:40, która zakłada zostawienie sobie dodatkowego czasu na nieprzewidziane czynności.


Reguła 60/40

Reguła ta mówi o tym, żeby realnie patrzeć na wykonywane przez nas zadanie. W jej myśl, jeśli mamy coś do zrobienia, powinniśmy zaplanować tylko 60% czasu, który mamy do dyspozycji. Dlaczego tylko tyle? Bo zakłada ona, że planowanie 100% czasu nie ma sensu, ponieważ zawsze zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, drobne wypadki i zdarzenia, które musimy wziąć pod uwagę, aby się nie przeliczyć w realnym planowaniu. Dlatego zaleca się pozostawienie 40% czasu na czynności nieoczekiwane i spontaniczne, które mogą się przydarzyć nawet przy wykonywaniu najbardziej pilnego zadania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz