środa, 20 stycznia 2016


Scenariusz lekcji wychowawczej

Klasa 3 gimnazjum


Temat lekcji: Organizacja czasu, czyli jak ułatwić sobie życie.

Opracowały:
Anastazja Ragan
Daria Wierzelewska


I. Cele operacyjne lekcji

1. W zakresie wiedzy
uczeń:
- wymienia sposoby planowania czasem,
- wymienia pozytywy zarządzania czasem,
- wyjaśnia znaczenie hierarchizowania spraw i czynności w życiu,
- zaznacza potrzebę organizowania czasu

2. W zakresie umiejętności
uczeń:
- opisuje sposób organizowania swojego czasu,
- tworzy dekalog zasad organizacji czasu,
- charakteryzuje poszczególne reguły zarządzania czasem,
- stosuje zdobytą wiedzę o organizacji czasu w planowaniu własnego czasu,
- rysuje swój diagram czasowy,
- analizuje tekst,
- ocenia postawy ludzi biznesu pod kątem zarządzania czasem,
- proponuje rozwiązania mające na celu lepsze zarządzanie czasem,
- planuje swój dzień.
- radzi sobie ze złymi nawykami i złodziejami czasu

3. W zakresie postawy
uczeń:
- szanuje swój czas i czas innych,
- zaznacza potrzebę organizacji czasu,
- współpracuje w grupie,
- angażuje się w zajęcia lekcyjne


II. Środki dydaktyczne

- kredki, pisaki
- karty pracy z pustymi diagramami (załącznik 1)
- butelka po wodzie 5 l
- kamienie lub piłeczki
- piasek, żwir lub nakrętki
- karty z opisem zarządzania czasem przez ludzi biznesu (załącznik 2)
- karty z zasadami sprawniejszego zarządzania czasem (załącznik 3)
- tablica i kreda
- projektor
- karty z podsumowaniem lekcji (załącznik 4)


III. Strategia nauczania

- operacyjna, emocjonalna


IV. Formy pracy

- indywidualna, zbiorowa, praca w grupach


V. Metody nauczania

- opowiadanie,
- pogadanka,
- objaśnienie lub wyjaśnienie,
- praca z tekstem,
- doświadczenie


VI. Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca (5 minut):
- czynności organizacyjno-porządkowe: sprawdzenie obecności,
- opowiadanie wprowadzające do tematu lekcji,
- podanie nowego tematu lekcji

Faza realizacyjna (35 minut):

- rozdanie kart pracy, wykonanie przez uczniów diagramów zarządzania czasem (zał. 1)(5 min)

- pogadanka dotycząca powyższego zadania (5 min)
*pytania pomocnicze
  • Czy było to dla Ciebie łatwe czy trudne zadanie?
  • Czy coś Cię zaskoczyło?
  • Spodziewałeś/łaś się takiego wyniku?
  • Czy chciałbyś/chciałabyś coś zmienić? Co by to było?

- wykonanie przez nauczyciela doświadczenia (10 min)
Do butelki 5 l z odciętą „górą” wkładam kamienie (lub piłeczki), pytam: Czy pojemnik jest pełen?
Dosypuję piasku (lub żwiru, nakrętek), pytam: Czy pojemnik jest pełen?
Dolewam wody i pytam: Czy pojemnik jest pełen?
Jaką wielką prawdę ukazuje nam to doświadczenie?
*pytania pomocnicze
  • Co się stanie jeśli nie włożymy kamieni jako pierwszych do pojemnika?
  • Co stanowi kamienie w Waszym życiu? Wasze zdrowie, wasza rodzina, przyjaciele? A może realizowanie marzeń i robienie tego, co jest Waszą pasją? Nauka? Odpoczynek?

- pogadanka na temat doświadczenia
Należy zapamiętać, że najważniejsze jest włożyć swoje KAMIENIE jako pierwsze do życia, w przeciwnym wypadku ryzykujemy przegranie... własnego życia. Jeśli damy pierwszeństwo drobiazgom i wypełnimy życie drobiazgami i nie będziemy mieć wystarczająco dużo cennego czasu, by poświęcić go na ważne elementy życia. Zatem nie zapomnijcie zadać sobie pytania: Co stanowi kamienie w moim życiu? Następnie, włóżcie je na początku do Waszego życia.
*pytania pomocnicze
- Czy zgadzacie się z tym co przed chwilą powiedziałam? Wiecie co jest KAMIENIAMI w Waszym życiu? Czy uważacie, że jest możliwe zmienić układ „kamieni i piasku” w czasie swojego życia? A może jeśli nie zrobimy tego na początku, to później nie jest to możliwe?

- podział uczniów na grupy, rozdanie kartek z opisem zarządzania czasem przez ludzi biznesu (zał. 2) oraz kartek z zasadami sprawniejszego zarządzania czasem (zał. 3), analizowanie przez uczniów technik i sposobów organizacji czasu (5 min)

- krótkie przedstawienie wyników każdej z grup, dyskusja na temat każdej z metod (5 min)

Faza podsumowująca (10 minut):

- na podstawie informacji z lekcji oraz własnego doświadczenia uczniowie wspólnie tworzą na tablicy dekalog zarządzania czasem,
- rozdanie kart z podsumowaniem zajęć (zał. 4)
- podsumowanie lekcji



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz